25 lutego – modlitwa o Serbię
Pełen łaski i miłości Niebiański Ojcze, dziś polecamy Twemu prowadzeniu Serbię. To kraj, gdzie napięcia etniczne, religijne i polityczne wywoływały w przeszłości niepokój i konflikty. Dlatego prosimy o wewnętrzny pokój oraz uśmierzenie napięć, które mogłyby na nowo przynieść zniszczenie i ludzkie cierpienie na Bałkanach.
Miłosierny Ojcze, powierzamy Tobie, także niewielką społeczność luterańską w Serbii. Niechaj jej obecność i aktywność w kraju, przyczynia się do budowania pokoju, wzajemnego zrozumienia i porozumienia. Błogosław obficie, zwłaszcza tę działalność, która wnosi ciepło i światło Twojej miłości, gojąc niedawne rany, prowadząc także do ich emocjonalnego i duchowego uzdrowienia w całym regionie. Amen.
Sytuacja w Serbii
Republikę Serbii zamieszkuje blisko 7 milionów ludzi z 10 grup etnicznych. Serbia uzyskała niepodległość w 2006 roku, stając się samodzielnym państwem po rozpadzie federacji z Czarnogórą. Gospodarka Serbii jest zróżnicowana, obejmując przemysł, rolnictwo i usługi. Blisko 90% wiernych to chrześcijanie. W zdecydowanej większości (85%) Serbowie są wyznania prawosławnego. Protestantyzm wyznaje w Serbii tylko 1% mieszkańców.
W kraju działa: Słowacki Kościół Ewangelicki Konfesji Augsburskiej w Serbii, który zrzesza 40 tysięcy wiernych w 27 parafiach, głównie na terenie Wojwodiny. Serbscy luteranie mieszkają tam od XVIII wieku. Są to w znacznej większości potomkowie słowackich przesiedleńców. Osadnicy byli relokowani do innych części monarchii habsburskiej w ramach prześladowań religijnych. Kościół jest żywotną wspólnotą, prowadzi działalność diakonijną, wydaje własne czasopisma oraz nadaje programy radiowe i telewizyjne w lokalnych rozgłośniach.
Źródło: luteranie.pl
Źródło fotografii: Kościół ewangelicki w Ostojićevie – miejscowości, w której mieszkają potomkowie ewangelików z Wisły – Wikipedia