7 stycznia – modlitwa o Chorwację
Panie nasz i Boże, nasz dobry Ojcze.
Dzisiaj przynosimy przed Twój święty tron nasze Siostry i naszych Braci w Chrystusie z Chorwacji.
Dziękujemy za społeczność Kościoła w tym pięknym, turystycznym kraju. Dziękujemy za ich świadectwo wiary, jakie składają mimo swojej diasporalnej tożsamości.
Umocnij ich Panie i błogosław w ich służbie na rzecz Pana Kościoła – Jezusa Chrystusa. Prosimy Cię byś prowadził ich każdego dnia swoim Słowem i Duchem.
Niech Twoje błogosławieństwo, nadzieja i lecząca, przebaczająca miłość, rozleje się na tę społeczność i cały kraj. Prosimy o to w imieniu naszego Pana Jezusa Chrystusa w mocy Ducha Świętego.
Amen.
Sytuacja w Chorwacji
Kraj zamieszkuje ponad 4,1 mln mieszkańców. Ponad 90% z nich to Chorwaci, choć istnieją też 22 inne grupy narodowościowe. Chorwacja, ze względu na swoje piękno i walory turystyczne jest popularną destynacją wakacyjnych wyjazdów. W 1991 r. w ramach rozpadu Jugosławii Chorwacja proklamowała niepodległość; przez kraj przetoczyła się wojna, która odcisnęła piętno na jego mieszkańcach. W kwietniu 1992 r. wkroczyły tam siły pokojowe ONZ, a konflikt został rozwiązany w 1995 roku. Chorwacja częściowo otrząsnęła się po koszmarze bałkańskiej wojny i 1 lipca 2013 weszła do Unii Europejskiej.
Według spisu ludności z 2011 roku większość Chorwatów (87%) należy do Kościoła rzymskokatolickiego. 7% Chorwatów to niewierzący i agnostycy. Prawosławni stanowią 4,42%, muzułmanie 1,47%, a protestantów jest 0,41%.
Kościół Ewangelicki w Republice Chorwacji to wspólnota luterańska licząca 3600 wiernych w 13 parafiach położonych w 8 miastach. Prowadzi ożywioną działalność diakonijną i ekumeniczną.
Źródło: luteranie.pl
Źródło fotografii: ecrh.hr