10 grudnia – modlitwa o Finlandię
Boże Ojcze, Stwórco wszystkich narodów, dziękujemy Ci za Finlandii i za jej mieszkańców. Weź w swoje ręce losy tego kraju, który zamieszkują ludzie o otwartych umysłach, innowacyjnych sercach, dbający o ekologię i prowadzący zdrowy tryb życia. Dziękujemy za ich radość i szczęście, za społeczeństwo, które dąży do dobra wspólnego.
Wspieraj luteranki i luteran w Finlandii. Pomóż im być światłem w ciemności i znakiem miłości dla potrzebujących. Spraw, by byli wrażliwi na duchowe potrzeby ludzi. Niech Kościół Ewangelicko-Luterański Finlandii będzie źródłem siły i pociechy dla swoich członków i kontynuuje swoją pracę diakonijną, niosąc pomoc tym, którzy jej potrzebują.
Wzmocnij również dialog międzywyznaniowy i międzyreligijny. Niech wzajemne zrozumienie prowadzi do pokoju i współpracy między różnymi wyznaniami.
Prosimy Cię przez Jezusa Chrystusa naszego Zbawiciela. Amen
Sytuacja w Finlandii
Kraj zamieszkuje ponad 5,5 miliona mieszkańców. Finowie są społeczeństwem otwartym, innowacyjnym gospodarczo, szczęśliwym, nakierowanym na ekologię i zdrowy tryb życia (najniższy odsetek palących w świecie). Od odzyskania niepodległości w 1917 r. istotnym czynnikiem politycznym kształtującym świadomość Finów jest sąsiedztwo z Rosją. Eskalacja rosyjskich gróźb i wojna na Ukrainie sprawiły, że Finowie zdecydowali się złożyć akces do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
W Finlandii status Kościołów państwowych mają prawosławni i luteranie, którzy stanowią ponad połowę populacji.
Kościół Ewangelicko-Luterański Finlandii liczy prawie 3,6 miliona członków i podzielony jest na 9 diecezji. Kościół jest zaangażowany w działalność charytatywną i społeczną. Sekularyzacja i zmiany w postrzeganiu roli religii, wpływają na aktywność wiernych. Mimo silnych chrześcijańskich tradycji tylko 2% Finów chodzi do kościoła w każdą niedzielę. Kościoły zapełniają się w święta i przy okazji uroczystości rodzinnych: chrzcin, konfirmacji, ślubów i pogrzebów. Kościół Ewangelicko-Luterański Finlandii aktywnie uczestniczy w dialogu międzywyznaniowym i międzyreligijnym.
Źródło: luteranie.pl
Fotografia: Filip Lipiński