1 października – modlitwa o Austrię
Dobry Boże dziękujemy Tobie za chrześcijan w Austrii za ich wieloletnie korzenie chrześcijaństwa które są podobne we wszystkich krajach starego kontynentu. Dziękujemy za swobodę życia wiary i swobodę spoglądania do Twego Słowa. Dziękujemy Boże, że Twoje Słowo, Twoja obietnica jest fundamentem i źródłem naszej wiary tego naszego starego kontynentu.
Boże dzisiaj czerpiemy z różnych źródeł wodę dla życia. Tak jak Izaak miał możliwość czerpać wodę ze studni Esek – „sprzeczki, zmagania się”, ze studni Sitna – „zwady, nienawiści”, czy też Rechowot – „szerokości, przestrzeni” (1 Mż 26, 17-25).
Boże z jakiego źródła czerpiemy i jakimi jesteśmy ludźmi, czy tworzymy zwady, sprzeczki, nieporozumienia i ciągle wspominamy zwady z przeszłości, wypominamy to co było i tym karmimy swoje otoczenie, czy czerpiemy ze źródła, które daje nam przestrzeń życiową, szerokość oddechu i otwartości.
Ty Jezu powiedziałeś Ja Jestem Życiem, Ja Jestem Wodą Życia. Duchu Święty Jesteś powiewem oddechu i przestrzeni. Austria w nim Kościół chrześcijański ma swój oddech i swoją przestrzeń, do której zaprasza sąsiednie kraje, aby tworzyć dialog, rozmowę, która potrafi wyprostować sprzeczkę, zwadę czy nieporozumienie.
Przychodzimy do Ciebie Boże do źródła Szerokości, Przestrzeni i prosić Ciebie o błogosławieństwo dla pracy chrześcijan w Austrii. Amen.
Sytuacja w Austrii
Ludność Austrii to prawie 9 milionów mieszkańców. Zdecydowana większość Austriaków to rzymscy katolicy (64,5%), islam wyznaje 5,5% ludności, a protestanci, to 4,3%. Jako bezwyznaniowi deklaruje się ponad 11% społeczeństwa. Geograficzna bliskość Niemiec i Czech sprawiła, że protestanci przenikali na tereny dawnych dziedzicznych posiadłości Habsburgów już od samego początku XVI-wiecznych reform kościelnych.
Ewangelicki Kościół Augsburskiego Wyznania w Austrii liczy ponad 270 tysięcy wiernych. Organizacyjnie podzielony jest na 7 diecezji i 191 parafii. Wraz z Kościołem Ewangelickim Helweckiego Wyznania tworzy jednostkę kościelną co oznacza współpracę w niektórych obszarach, ale czyni oba Kościoły w pełni niezależnymi w kwestiach tożsamości konfesyjnej i administracji.
Członkostwo w obu Kościołach jest mieszane, tj. Kościół luterański ma członków reformowanych, a Kościół reformowany luteran. Prawo przegłosowane w 1961 r. przez austriacki parlament zagwarantowało prawną autonomię Kościołów i wsparcie dla protestanckiego wydziału teologii, nauczania religii w szkołach, a także dla kapelanów wojskowych i pracowników diakonijnych
Kościół dokłada wszelkich starań, aby promować dialog z Kościołami chrześcijańskimi w sąsiadujących krajach. Poprzez swój wydział teologiczny w Wiedniu Kościół angażuje się w europejski dialog teologiczny. Kościół prowadzi działalność duszpasterską i diakonijną.
Źródło: luteranie.pl
Źródło fotografii: evang.at