9 kwietnia – modlitwa o Mjanmę
Panie, który dajesz swój pokój w tak inny sposób niż świat. Przychodzimy do Ciebie, żeby oddać Ci chwałę za Twoją niezmienność, dobroć, troskę i wszechmoc. To przed Tobą ugnie się każde kolano bo to Ty jesteś Panem panów i Królem królów. Świadomi tego stajemy dzisiaj przed Tobą z prośbą o nasze siostry i braci w Mjanmie i prosimy żebyś w miejscu niepewności dał pewności tego, że się nie zmieniasz, w miejsce niepokoju dał Swój pokój, w momentach strachu żebyś dodawał odwagi, bo Ty jesteś blisko. W Twoje dobre ręce wkładamy, chrześcijan w Mjanmie bez względu na to do którego z kościołów należą. daj prosimy, poznać się również tym, którzy Ciebie nie poznali.
Dotykaj swoją łaskawą ręką sprawujących władzę, udziel im Twojej mądrości i Twojego Ducha. Daj im doświadczyć Ciebie i zmieniaj pogrążony w wewnętrznym konflikcie kraj. Wstawiamy się za tymi, którzy są prześladowani ale też tymi, którzy prześladują, za tymi, którzy przeżywają niepokój i tymi, którzy swój pokój chcą siłą zaprowadzić. Prośmy wzmacniaj pierwszych a drugich doprowadź do upamiętania. Prosimy daj każdej ze stron doświadczyć Twojej mocy. Do Ciebie w imieniu Jezusa przychodzimy, bo Twoja jest chwał i moc po wszystkie wieki wieków. Amen
Sytuacja w Mjanmie
Państwo zamieszkuje ponad 51 milionów ludzi. 1 lutego 2021 r. armia aresztowała przedstawicieli władz cywilnych i przejęła władzę. Obowiązuje stan wyjątkowy, zakaz zgromadzeń i godzina policyjna. W wielu miastach trwają masowe protesty i akcja nieposłuszeństwa obywatelskiego. Największe zbrojne organizacje etniczne zintensyfikowały działalność antyrządową na kontrolowanych przez siebie terenach. Wszelkie formy oporu spotykają się ze zdecydowaną reakcją sił porządkowych. Organizacje pozarządowe szacują, że w starciach zginęły już tysiące osób. Kryzys polityczny powoduje niedostępność podstawowych usług, w tym usług medycznych i transportowych. Religią dominującą jest buddyzm (blisko 90% mieszkańców), chrześcijanie stanowią około 6% społeczeństwa.
W Mjanmie funkcjonują cztery Kościoły zrzeszone w Światowej Federacji Luterańskiej:
Ewangelicko-Luterański Kościół w Mjanmie (Kościół Betlejem). Liczy on przeszło 3300 wiernych.
Kościół Luterański Mjanmaru liczy 2000 wiernych.
Mjanmarański Kościół Luterański liczy niespełna 400 wiernych.
Kościół Ewangelicki Mara. Kościół liczy ponad 33 tys. wiernych. Obejmuje opieką duszpasterską lud Mara, który w 87% przynależy wyznaniowo do Kościoła ewangelickiego. Posiada 87 parafii i 9 stacji kaznodziejskich. Prowadzi własne seminarium kształcące duchownych.
Źródło: luteranie.pl
Źródło fotografii: ŚFL