Modlitwa o Senegal – 01.01.2023

1 stycznia 2023 r. – modlitwa o Senegal

Boże miłości i łaski! Pełni ufności i nadziei w Tobie pokładanej otwieramy nasze serca i w modlitwie do Ciebie wołamy. Jesteś tarczą, wsparciem i posileniem naszego życia, dlatego u Ciebie szukamy schronienia. Dziękujemy Ci za Twoją niepojętą miłość objawioną w krzyżu Jezusa Chrystusa i dany nam przez Niego dar zbawienia. Prosimy przebacz nam wszystkie nasze grzechy i uświęcaj mocą Ducha Świętego nasze życie. Otwieraj nasze serca na prawdy Twojego Słowa, które nich służą budowaniu naszego chrześcijańskiego życia, pogłębiają i umacniają naszą wiarę. Spraw Panie, abyśmy byli Twoim świadectwem w tym pełnym niepokoju świecie!

Boże, Twoja łaska i miłość są przeznaczone dla każdego człowieka. Chcesz być światłością dla wszystkich ludów i narodów tego świata. Dzisiaj modlimy się za Twój Kościół i chrześcijan w Senegalu. Dziękujemy Tobie za ich świadectwo wiary w tym pełnym konfliktów oraz zagrożonym islamskim terroryzmem zachodnioafrykańskim kraju. Pamiętamy także o naszych barciach i siostrach z Luterańskiego Kościoła Luterańskiego Senegalu. Dziękujemy Ci za wszystkie parafialne wspólnoty, ich życie i ich rozwój, ich diakonijną i socjalną służbę, a także za wszystkie działania zmierzające do zniwelowania rasowych i etnicznych dyskryminacji. Prosimy otaczaj Kościół Senegalu tarczą Twojej opieki, bądź wsparciem w doświadczeniu i nadzieją w zwątpieniu, a w smutku ocieraj każdą łzę. Wzmacniaj, posilaj i wspieraj w Twojej prawdzie i miłości! Amen.

Sytuacja w Senegalu

Senegal zamieszkuje dziesięć grup etnicznych i językowych liczących ponad 14,5 miliona ludzi. Ponad 96% mieszkańców tego subsaharyjskiego kraju wyznaje islam. Chrześcijanie stanowią zaledwie 3,6% mieszkańców. Sytuacja w kraju się zaognia ze względu na nabrzmiewające zbrojne konflikty graniczne oraz rosnące zagrożenie terroryzmem islamskim.

Kościół Luterański Senegalu jest niewielką wspólnotą, która powstała w 1974 r. i skupia ponad 7 tysięcy wiernych w 14 parafiach. Mimo niewielkiej liczebności Kościół jest bardzo żywotny. Prowadzi akcje diakonijne i socjalne, dba o rozwój parafii, profesjonalnie kształci przyszłych duchownych oraz zapewnia stałą formację księżom pracującym w Kościele.

Do wyjątkowych na tle kraju islamskiego aktywności należy luterański ruch kobiecy. Luteranki w Senegalu aktywnie walczą o swoje prawa, kształcą się, zdobywają umiejętności zawodowe, dążą do niezależności finansowej. Luterańskie stowarzyszenie Ruch Kobiet dla Chrystusa posiada własną infrastrukturę, prowadzi akcje aktywizacji kobiet, walczy z wykluczeniem rasowym, etnicznym i socjalnym oraz zajmuje się pogłębieniem chrześcijańskiej formacji swoich członkiń.

Źródło: luteranie.pl

Komentowanie niedozwolone.